راهــــبران آوای تولــــید پویـــــا

درباره ما

فواید لبنیات و غلات و ...

فرآورده‌ های لبنی

کلسیم یکی از مهم ‌ترین مواد آلی برای تشکیل استخوان است و کمبود آن به پوکی استخوان می‌انجامد. فرآورده‌ های حیوانی چون شیر، ماست و پنیر منابع غنی کلسیم هستند. در پنیر مقادیر زیادی فسفر نیز وجود دارد که همراه با کلسیم به استحکام و ساخت توده استخوان کمک می‌کند.

فسفر و کلسیم لازم است به طور متعادل در بدن وجود داشته باشند و استخوان‌ سازی مستلزم وجود متوازن این دو عنصر در بدن است. هر اختلافی در نسبت این دو عنصر در کار استخوان ‌سازی اختلال ایجاد می‌کند. یکی از عوامل این اختلال، مصرف فست ‌فودها و نوشابه ‌های گازدار و شیرین است.

بدن برای جبران این عدم تعادل، ناچار است از استخوان ‌ها کلسیم بگیرد و این به نوبه خود موجب مشکلاتی می‌شود. برای همین هر مرد باید روزانه یک و نیم گرم کلسیم یا فسفر دریافت کند، میزانی که برای زنان یک گرم در روز است. این مقدار در دو لیوان شیر یا دو تکه پنیر وجود دارد. شیر و ماست و پنیر علاوه بر این حاوی ویتامین K نیز هستند که جلوی تحلیل رفتن توده ‌های استخوانی را می‌گیرد.

 

پزشکان همواره از صبحانه و خصوصا صبحانه سالم و ارگانیک به عنوان مهم‌ترین وعده غذایی در طول روز یاد کرده‌اند.اگر بخواهیم اثرات مثبت صبحانه را روی افراد گوناگون به خصوص کودکان و افراد کم سن بررسی کنیم، مهم‌ترین مزیت خوردن صبحانه، تقویت عملکرد مغزی است. خوردن یک صبحانه مفصل با انواع مواد غذایی کمک زیادی به دانش‌آموزان می‌کند، طوری که عملکرد آموزشی، توانایی یادگیری، کاهش مشکلات رفتاری و جلوگیری از اضافه‌وزن کودکان را به همراه دارد.با توجه به رویکرد عصر حاضر در تولید و تهیه ی مواد غذایی ارگانیک و همچنین نقش مهم محصولات ارگانیک در افزایش طول عمر و بالا بردن ارزش غذایی ،

یک صبحانه از نوع ارگانیک

پژوهشگران بر این عقیده‌اند که خوردن هرگونه مواد غذایی ارگانیک در وعده صبحانه بهتر از حذف این وعده از رژیم روزانه است.

صبحانه‌هایی که در آن فقط از کربوهیدرات‌هایی مانند شیرینی و نان تست استفاده می‌شود، فقط به مدت ۲ تا ۳ ساعت انرژی لازم را در بدن دانش‌آموزان تامین می‌کند و این در حالی است که صبحانه‌ ارگانیک شامل مقادیر یکسانی از پروتئین، چربی و کربوهیدرات‌ها، ساعت‌ها سطح قند خون را پایین نگه می‌دارد. نان تست و کره بادام‌زمینی، میوه و شیر همراه با شیرین گندمک و نیز یک لیوان آب میوه ۱۰۰ درصد طبیعی و نیز املت همراه با پنیر و کلم بروکلی می‌تواند یک صبحانه ایده‌آل به شمار رود.

در واقع، یک صبحانه سالم و ارگانیک که بتواند انرژی روزانه دانش‌آموزان را برای فعالیت یک روز تامین کند، شامل مصرف پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌هاست که اثرات جسمی و ذهنی بی‌نظیری به جا می‌گذارد. آمارها نشان می‌دهد حدود ۸ تا ۱۲ درصد از دانش‌آموزان به طور کلی وعده صبحانه را نادیده گرفته و این آمار در سنین نوجوانی افزایش چشمگیری می‌یابد و تا بیش از ۳۰ درصد می‌رسد.

غلات

غلات یکی از گزینه‌هایی است که باید در وعده صبحانه گنجانده شود. معمولا غذاهای سرشار از غلات مملو از فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی است و انواع موادی که حاوی غلات کامل هستند، غنی از ویتامین‌های خانواده B از قبیل تیامین، ریبوفلاوین و نیاسین بوده و انرژی‌زا هستند.

در کنار کربوهیدرات، مصرف پروتئین نیز می‌تواند باعث سیری دانش‌آموزان در طول روز شود. یک فنجان شیر کم‌چرب ارگانیک حدود ۸ میلی‌گرم پروتئین و ۸۳ کالری بدون چربی دارد. مصرف قهوه و غلات سرد در صبحانه نیز گزینه مناسبی است. علاوه بر این، هر تخم‌مرغ حاوی ۷۰ کالری، ۶ گرم پروتئین، ۵ گرم چربی و ۱۸۶ گرم کلسترول است.

در واقع، تخم‌مرغ حدود ۶۲ درصد از نیاز کلسترول روزانه دانش‌آموزان را تامین می‌کند؛ ولی پژوهشگران توصیه می‌کنند مصرف مواد غذایی غیرارگانیک و یا مواد پرچرب مانند سوسیس و کالباس را در صبحانه محدود کنید. این مواد، خطر ابتلا به سرطان، بیماری‌های قلبی و دیابت را افزایش می‌دهد.

فیبرها

فیبرها همواره پای ثابت رژیم غذایی است و به طور کلی میوه‌ها و سبزیجات تماه گروه غلات و حبوبات را شامل می‌شود. باید در طول روز مردان ۳۸ و زنان ۲۵ گرم فیبر مصرف کنند که شامل فیبرهای محلول و غیرمحلول است. وجود ۲ گرم فیبر در رژیم غذایی، اثرات کاهش کلسترول خون را به همراه دارد. سیب ۴/۴، پرتغال ۱ /۳ و دانه‌های خوراکی ۲ تا ۴ گرم فیبر دارند.

درباره ما
نویسنده : مدیر سایت
سه شنبه 19 دی 1396
    
بازدید: 2379
    
زبان : فارسی
    

نظرات