راهــــبران آوای تولــــید پویـــــا

بیشترین تقاضای سرمایه‌گذاری به صنعت غذا رسید
    
تعداد بازدید: 48
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
تاریخ درج خبر : 1399/3/10
بیشترین تقاضای سرمایه‌گذاری به صنعت غذا رسید

تولید در گروه صنایع غذایی و آشامیدنی‌ها در سال ۹۸ چگونه رقم خورد؟ داده‌های اعلام شده حکایت از آن دارد که سال گذشته بیشترین تقاضا برای سرمایه‌گذاری صنعتی به گروه صنایع غذایی و آشامیدنی‌ها اختصاص داشته است.

 
 درصد آمار اعلام شده از کارنامه صدور پروانه بهره‌برداری (ایجادی و توسعه‌ای) و جواز تاسیس سال گذشته نشان‌ می‌دهد که از میان رشته‌های صنعتی که برای آنها پروانه بهره‌برداری صادره شده است گروه «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» رکورددار دریافت جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری به لحاظ تعداد بوده است؛‌ با این شرایط می‌توان گفت این گروه در میان صنایع جذاب برای سرمایه‌گذاران قرار دارد و توانسته نظر سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند.
 
از سوی دیگر، جذاب بودن این گروه برای سرمایه‌گذاران موجب شده از میان ۱۲۱ پروانه مهم صادره برای راه‌اندازی طرح‌‌های صنعتی به تفکیک نوع بهره‌برداری (ایجادی و توسعه‌‌ای) در مدت زمان مورد بررسی، ۱۷ طرح به این گروه اختصاص یابد‌ که از میان ۱۷ طرح مذکور ۵ طرح به طرح‌های ایجادی و ۱۲ طرح به طرح‌های توسعه‌ای اختصاص داشته است. طرح‌‌های مهم راه‌اندازی شده در این گروه در دوره زمانی مورد بررسی به استان‌های «تهران، آذربایجان ‌شرقی، قزوین، البرز، جنوب کرمان، گلستان، اصفهان، خراسان رضوی و مازندران» اختصاص داشته است و این استان‌ها توانستند، بیشترین سرمایه‌گذاری در گروه «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» را به خود اختصاص دهند.
 
  جوازهای تاسیس صادره
بررسی روند مجوزدهی در سال ۹۸ نشان‌دهنده آن است که در این سال در مجموع ۲۸هزار و ۳۰۳ فقره جواز تاسیس در کشور صادر شده است که در مقایسه با صدور ۲۴هزار و ۴۸۴ فقره جواز تاسیس صادره در سال ۹۷، شاهد رشد بیش از ۱۵ درصدی صدور جواز تاسیس در کشور بوده‌ایم. از سوی دیگر براساس داده‌های اعلام شده مجموع سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده برای جوازهای صادره در مقایسه با سال ۹۷ نیز رشد بیش از ۲۷ درصدی داشته است که این امر را می‌توان به افزایش تمایل سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های جدید یاد کرد. با توجه به آمار اعلام شده برای جوازهای تاسیس صادره، اشتغال بیش از ۶۴۳ هزار نفری پیش‌بینی شده که نسبت به سال ۹۷ رشد بیش از ۱۶ درصدی داشته است.
 
با توجه به داده‌های اعلام شده سال گذشته از میان جوازهای تاسیس صادره سهم گروه صنایع غذایی و آشامیدنی‌ها برابر با ۳ هزار و ۲۷۵ طرح بوده که نسبت به سال ۹۷ افت بیش از ۳ درصدی داشته است. با این حال بیشترین جواز تاسیس صادره برای این گروه صادر شده که این امر نشان‌دهنده آن است که این گروه همچنان در میان صنایع جذاب برای سرمایه‌گذاران قرار دارد. با توجه به آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده برای جوازهای تاسیس صادره بیش از ۲۵۶ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی ۱۱ درصدی داشته است، اشتغال پیش‌بینی شده برای جوازهای صادره نیز ۷۹ هزار و ۷۷۸ نفر شغل در کشور بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ رشدی ۹/ ۰ درصدی را ثبت کرده است.بیشتر ...
 
 

از   0   رای
0

نظرات